Vaje pri bolečini v vratni hrbtenici
Skoči na vsebino
Home » Vaje pri bolečini v vratni hrbtenici

Vaje pri bolečini v vratni hrbtenici

VAJE PRI BOLEČINI V VRATNI HRBTENICI

Pri kronični bolečini v vratu se pojavi inhibicija nekaterih mišic v vratni hrbtenici, ob enem pa se spremeni njihova morfologija. Globoke upogibalke vratu, ki so 73% sestavljene iz vlaken tipa 1 (počasna in vzdržljiva vlakna), se pretvorijo v vlakna tipa 2 (hitra in utrudljiva vlakna). Sprememba povzroči:

  • Hitrejše utrujanje mišic vratu
  • Spremenjeno zaznavanje vratu v prostoru-propriocepcijo.

Težave s cervikalno hrbtenico povzročijo tudi:

  • Spremembe v koordinaciji in mišični moči globokih upogibalk vratu (m. longus capitis in m. longus colli)
  • Spremembe v koordinaciji glave in oči

Globoke upogibalke vratu imajo čutno-gibalno povezavo z vestibularnim, optičnim in akustičnim sistemom preko sklepne kapsule vretenčnih sklepov.

Ustrezne vaje za izboljšanje sposobnosti vratne hrbtenice tako med drugim zajemajo:

1.)     Vaje za izboljšanje vzdržljivosti v moči globokih upogibalk vratu

2.)     Vaje za izboljšanje kinestezije (zaznavanja gibanja) vratne hrbtenic

3.)     Vaje za izboljšanje koordinacije med glavo in očmi

 

Vsa tri našteta področja pa je, pri izvedbi terapevtskega pregleda, priporočljivo tudi testirati.

Bolečina v vratu

1.)     Vaje za izboljšanje vzdržljivosti v moči globokih upogibalk vratu

Začetni položaj: Leže na hrbtu, kolena in kolki pokrčeni pod kotom 45-60 stopinj, glava v nevtralnem položaju (odsotnost rotacija ali stranskega odklona), occipitalni (temenski) del lobanje in cervikalna lordoza (krivina vratne hrbtenice) sta podložena s svitkom.

Izvedba: Izvedemo fleksijo (upogib) zgornjega dela vratne hrbtenice. Gre za podoben gib, kot bi želeli narediti podbradek.

Ponovitve: Za začetek je priporočljivo izvesti manj ponovitev vaje. Količino je potrebno prilagoditi posamezniku. Priporočamo, da pričnete s petimi 10 sekundnimi submaksimalnimi (nizko ali srednjo intenzivnostjo) stiski.

Pogoste napake:

·        Kompenzacija s strani mišic m. sternocleidomastoideus ali mm. Scalleni, ki se nahajajo na prednji strani glave.  SLIKA SCM in SCALLENI

·        Gibanje vratne hrbtenice-vaja je izvedena izometrično (brez gibanja vidnega navzven)

·        Potiskanje vratu v podlagu med izvedbo vaje.

Nadgradnja vaje:  Upiranje zunanjemu pritisku iz različnih smeri. Izvajanje vaje v različnih položajih vratne hrbtenice. Izvajanje ekscentrične (podaljševanje mišice ob obremenitvi) različice vaje.

2.)     Vaje za izboljšanje kinestezije vratne hrbtenice

Za orientacijo glave v prostoru se možgani zanašajo na različne sisteme, med katere spadajo vestibularni, okularni in proprioceptivni sistem vratne hrbtenice.

Začetni položaj: Sede na stolu z dlanmi na stegnih. Rahla globoka fleksija vratu kot pri prvi vaji. Na glavi pripomoček z lasersko lučjo.

Izvedba: Risanje ravne črte v X ravnini z lasersko lučjo po steni. Risanje ravne črte v Y ravnini z lasersko lučjo po steni.

Ponovitve: Izvedemo 10 ponovitev v vsako smer

Vestibularni aparat

Pogoste napake:

·        Preveč ali premalo gibanja.

·        Neravna pot laserske luči.

·        Izguba položaja vratne hrbtenice med gibanjem.

Nadgradnja vaje:  Na steni si izberemo točko do katere vodimo lasersko luč. Po izvedeni ponovitvi z odprtimi očmi enako ponovimo z zaprtimi in spremljamo odstopanja od cilja. Prav tako lahko vajo izvajamo v različnih položajih kot so stoja na eni nogi, čep, izpadni korak.

3.)     Vaje za izboljšanje koordinacije med glavo in očmi

Horizontalno gibanje oči je povezano z aktivnostjo vratnih mišic na dorzalni (zadnji) strani vratu, prav tako pa je fiksacija in gibanje oči povezano z gibi vratu in aktivnostjo vratnih mišic.

Začetni položaj: Sede s pogledom osredotočenim na točko.

Izvedba: Ohranjanje pogleda na točki med gibanjem vratu v sagitalni(sredinski), frontalni (čelni) in transverzalnii (prečni).

Ponovitve: Izvedemo 10 ponovitev v vsako smer gibanja.

Pogoste napake:

·        Gibanje celotnega telesa namesto izoliranega gibanja vratu.

Nadgradnja vaje: Izbira premikajoče točke in sledenje s pogledom ob fiksni drži vratne hrbtenice. Izbira različnih začetnih položajev: stoja na eni nogi, opora spredaj.

Pri obravnavi težav z vratno hrbtenico je potrebno poleg sklepov vratne hrbtenice nasloviti tudi sposobnost mišic, kinestezijo vratne hrbtenice in koordinacijo med glavo in očmi.