Skoči na vsebino
Home » Bolečina na zadnji strani kolena – Preveč aktivna mišica popliteus?

Bolečina na zadnji strani kolena – Preveč aktivna mišica popliteus?

Bolečina na zadnji strani kolena – Preveč aktivna mišica popliteus?

Zakaj po dolgotrajnem sedenju s težavo iztegnem koleno? Popliteus – ključ našega kolena

Oskar že petič v zadnje pol ure spremeni svoj sedeč položaj. Ves čas ga spremlja nedležna bolečina na zunanji in na zadnji strani kolena. Zaradi bolečine vstane in poizkuša popolnoma iztegniti svoje koleno.  Začuti okoren občutek, zato si do popolne iztegnitve pomaga z dlanjo s katero potisne v koleno. Ko se koleno popolnoma iztegne ima občutek, kot da bi naredilo »klik« in se vse postavilo na svoje mesto. Bolečina počasi izgine. Oskar se sprehodi po pisarni in za nadaljnih nekaj ur je rešen svoje neprijetne bolečine v kolenu.

Bolečina s katero se sooča Oskar je odraz zmanjšane funkcije mišice popliteus. Ta ima vlogo ključa v našem kolenu, kjer se poleg iztega in upogiba dogaja tudi rotacija.

Če v sedečem položaju popolnoma iztegnemo koleno lahko opazimo, da se tibia zarotira navzven in s tem zaklenemo koleno.

Pri iztegu kolena igra pomembno vlogo mehanizem pri katerem se v odprti kinetični verigi golen rotira navzven, v zaprti verigi pa prihaja do rotacije stegnenice navznoter. Ta mehanizem nam zaradi različne velikosti kondilov stegnenice omogoča popolen izteg kolena. Če želite podrobnejše informacije vam priporočam, da raziščete Screw-home mechanism. Ko želimo naše koleno pokrčiti je mišica popliteus prva, ki stoji v vrsti za to nalogo. Prav tako igra pomembno vlogo pri nasprotnem gibu. Pri iztegu je mišica popliteus zadnja v vrsti, da se sprosti in omogoči popoln izteg kolena. Če se mišica ni sposobna relaksirati bo to pomenilio nezmožnost popolnega iztega kolena. To smo lahko videli v Oskarjevem primeru, ko je bila za popln izteg potrebna dodatna sila roke.

 Kaj privede do hipertonične mišice?

Poglejmo nekaj najpogostejših primerov zakaj bi bila lahko mišica popliteus preveč aktivna – hipertonična in s tem omejevala popolen izteg kolena.

  • Operacija kolena: Zaradi nezmožnosti popolne ekstenzije kolena po operaciji obstaja velika možnost, da mišica postane hipertonična.
  • Dolgotrajno sedenje: Zlasti osebe visoke rasti se bodo našle v tem primeru. Spomnite se na vožnjo v zadnji vrsti osebnega avtomobila, kjer s koleni ves čas pritiskate v prednji sedež in ste se 30x presedli preden ste našli približno udboben položaj. Velika vrjetnost je, da imate kolena malenkost zarotirana v stran in močno pokrčena. Mišica popliteus je v tem položaju ves čas močno skrajšana. Če temu dodamo še malenkost slabši krvni pretok, zaradi pritiska muskulature ob arterijo se vrjetnost, da se bo funkcionalnost mišice spremenlia, znatno poveča. Najbrž se vsak izmed nas spomni kako težko je bilo narediti prvi korak iz avtomobila, ko smo po 5 urah končo prispeli na morje.
  • Prevelika količina raztezanja (zlasti značilno za športnike, ki prihajajo iz gimanstike in plesa): Prevelika količina gibljivosti muskulature, ki obdajajo koleno bo pomenilo manšjo stabilnost kolena. Popliteus bo prevzel vlogo stabilizatorja in s tem postal hipertoničen.
  • Hoja po hribu navzdol: Pri hoji navzdol bo mišica popliteus zelo aktivna, saj se upira sili telesne teže, ki kaže po hribu navzdol. Če ostala muskulatura ne deluje optimalno, pri sestopu lahko preveliko breme pade na mišico popliteus.
  • Nenadna hiperekstenzija: Se zgodi, ko spregledamo stopnico in pristanemo na popolnoma iztegnjeno koleno. To je lahko eden izmed možnih pripetljajov, ki bi spremenilo delovanje mišice popliteus.
  • Neustrezno delovanje kolčnih mišic – zaspane glutealne mišice

Kako naj se Oskar loti svoje težave?

Ker je v Oskarjevem primeru mišica preveč aktivna in ni sposobna opravljati svoje naloge, bomo mišico prvo sprostili. V tem primeru ima zelo dobre rezultate trigerpoint terapija. Pomagamo si lahko tudi sami z miofascialnim sproščanjem(video), kjer pa je potrebno biti nekoliko previden. Mišica se nahaja nad poplitealno regijo, kjer potekajo živci in arterija.  Potrebno je, da spremljate lastne občutke in ob pristonsti mravlinčenja prenehate s pritiskom. Po sproščanju mišice morate občutiti zmanjšano bolečino. Pomembno je, da nato vse skupaj prenesemo še v gibanje, kjer bomo skozi različne gibe poizkusili umestiti rotacijo golenice.

[/et_pb_text][et_pb_video src=”https://youtu.be/zR38Gz1PPzo” _builder_version=”4.6.6″ _module_preset=”default”][/et_pb_video][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Kazalo vsebine

Če ste pripravljeni na prvi korak k boljšemu počutju in želite izboljšati svoje gibanje brez bolečin, smo tu, da vam pomagamo. Kontaktirajte nas ali se spodaj prijavite na individualno obravnavo